Protmūšis apie antibiotikus

DSC00206Lapkričio 15-25 dienomis ketvirtų klasių mokiniai ir jų mokytojai dalyvavo protmūšyje tema „Mikroorganizmai – geriau žinoti". Dalyviams pristatėme renginio temą, mikroorganizmų rūšis, pabandė prisiminti mikrobų plitimo kelius ir apsisaugojimo galimybes. Mokiniai aiškinosi, kada vartojami vaistai ir kodėl atsiranda bakterijos atsparios antibiotikams. Daugiausiai teisingų atsakymų pateikė 4c klasės komandos. Dėkojame dalyviams.
Norime priminti, kad antibiotikai yra vaistai, naudojami infekcijų prevencijai ir bakterinių infekcijų gydymui. Šiandien atsparumas antibiotikams yra viena iš didžiausių grėsmių sveikatos sistemai pasaulyje. Ji gali paveikti kiekvieną bet kuriame amžiuje ir bet kurioje šalyje.
Atsparumas antibiotikams išsivysto, kai bakterija keičia atsaką (reagavimą) į vartojamus antibiotikus. Nors tai vyksta natūraliai, tačiau per dažnas ir neteisingas antibiotikų vartojimas skatina rekordinio lygio atsparumo antibiotikams procesą.
Atsiranda nauji atsparumo mechanizmai ir visuotinai kasdien plinta, mažindami įprastų infekcinių ligų gydymo galimybes. Ilgėja infekcijų, kurias vis sunkiau, o kartais neįmanoma veiksmingai gydyti, sąrašas. Be veiksmingų antibiotikų vis sunkiau gydyti tokias infekcijas, kaip pneumoniją, tuberkuliozę, kraujo užkrėtimą ir kitas infekcijas.
Dabartinė globali atsparumo antibiotikams krizė yra rezultatas šių veiksnių:

• sveikatos priežiūros darbuotojai per dažnai skiria ir išduoda antibiotikus,
• pacientai neužbaigia gydymo antibiotikais kurso,
• per dažnai antibiotikai naudojami gyvulininkystės ir žuvininkystės ūkiuose,
• prasta infekcijos kontrolė ligoninėse ir klinikose,
• higienos stoka ir prasta sanitarija,
• naujų kuriamų antibiotikų trūkumas.

Būkime atidūs sau ir šalia esantiems!

Loreta Kučinskienė, visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Hits: 790